Magyar csapat Jan Frodeno versenyén az SGRAIL100

2025.10.27.App, Hír, Interjú

A triatlon világának van egy kalandos, vadabb oldala is, a tereptriatlon. Ennek a szakágnak ma két népszerű ága hódít: a hegyikerékpározásra épülő, technikás XTERRA, és az egyre divatosabb gravel triatlon. Ez utóbbi csúcseseményét, a Jan Frodeno által életre hívott SGRAIL100-at idén Török Dániel, a Magyar Triatlon Szövetség elnökségi tagja is teljesítette baráti társaságával.

XTERRA vs. Gravel: Technika vagy kaland?

Bár mindkettő terepen zajlik, a két szakág filozófiája eltérő.

  1. Az XTERRA a klasszikus tereptriatlon. Itt az úszás után a versenyzők hegyikerékpárra (MTB) pattannak, és technikás, gyökeres, köves ösvényeken küzdik le a távot, amit egy kihívásokkal teli terepfutás követ. Ez a szakág komoly múltra tekint vissza, világbajnokságát sokáig Hawaii-n rendezték, az elmúlt években pedig az olaszországi Molveno adott neki otthont. A magyarok itt is sikeresek: az idei évben Zilahy Boróka a 16-17 éves korosztályban lett bronzérmes.
  2. A Gravel Triatlon (SGRAIL100) az új hullám. Ez a műfaj a kerékpározásban hódító gravel szakágból nőtte ki magát. Itt a hangsúly nem a technikai ügyességen, hanem a gravel kerékpárokkal való hosszú távú haladáson van, jellemzően murvás, erdei vagy mezőgazdasági utakon. A hangulata is más: sokkal inkább egy közösségi élmény, egy „fesztivál”, mintsem egy kőkemény, pulzusmérőt bámuló verseny.

Élményverseny Gironában: SGRAIL100 magyar szemmel

A gravel triatlon nagykövete a sportág német legendája, Jan Frodeno, aki 2021-ben hívta életre az SGRAIL100-at. A verseny nevében az S az úszást (Swim), a GR a gravel-bringázást, az AIL pedig a terepfutást (Trail running) szimbolizálja. A helyszín Frodeno választott otthona, a kerékpárosok Mekkájaként ismert katalán kisváros, Girona.

Török Dániel és csapata az 1500 méter úszásból, 86,4 kilométer gravel-bringázásból és 10.5 kilométer terepfutásból álló kihívást teljesítette.

„A testvérem, Dusi idén lett negyven éves, ennek apropóján döntöttünk úgy, hogy kimegyünk vele Gironába és kipróbáljuk magunkat az SGRAIL100-on. Ez igazából nem is verseny volt, hanem egy jó hangulatú esemény, remek lehetőség kiszakadni a hagyományos triatlonversenyek világából” – mesélte Török Dániel.

A hangulatot jól mutatja, hogy a frissítőpontokon a szokásos gélek helyett olajbogyó, sonka, szalámi és kávé várta a résztvevőket.

„Jan Frodeno is teljesítette a távot, miután elsőként jött ki a vízből, koccintott velünk egyet. A bringázásban már az elején ezer méter szintet kellett leküzdeni elég nagy szembe szélben, majd Girona előtt letettük a bringát és jöhetett a terepfutás gyönyörű tájon. Ez egy többnapos buli, a versenyt megelőző tésztapartin például hamburgert is adnak, jó kis közösségi élmény a teljes hétvége. A versenyközpont egy kastélykert, ami még exkluzívabbá teszi a körülményeket.”

Jan Frodeno már több mint tíz éve Gironában él, és nem véletlenül: a katalán kisváros adottságai tökéletesek a sportoláshoz, amire tudatosan építenek. Európa-bajnoki ezüstérmesünk, Bicsák Bence is készült itt az előző szezonokban, az SGRAIL100 pedig egy újabb jó ok arra, hogy a triatlonosok is felfedezzék ezt a környéket.

A témakör egyéb hírei