Triatlonünnep Párizsban: brit győzelem, két magyar a legjobb húszban

2024.07.31.App, Hír, Sajtóközlemény

Az olimpia eddigi leglátványosabb versenyét hozta a férfi triatlonosok egyéni futama Párizs belvárosában. Százeres tömeg biztatta a pálya mellett és ünnepelte a célban a sportolókat. Egy őrületesen izgalmas verseny végén brit győzelem született, a két magyar, Lehmann Csongor és Bicsák Bence az utolsó méterekig küzdött és mindketten a mezőny első harmadában, a 11., illetve a 16. helyen végeztek, pedig Lehmann Csongor és Bicsák Bence a szerencsével is hadilábon állt.

Egy napos csúszással, de fergeteges hangulatban, százeres tömeg előtt és csodás díszletek között kezdődött a párizsi olimpia férfi triatlon futama, a mezőnyben két magyarral Bicsák Bencével és Lehmann Csongorral. Az 55 indulónak az 1500 méteres, két körös úszásnál ugyanúgy meg kellett küzdenie a Szajna átlagosnál nagyobb sodrásával, mint a női verseny résztvevőinek, rengeteget számított, hogy ki milyen ívet választott, a folyó szélén, vagy a sodorvonalhoz közelebb tempózott.

A két magyar a középmezőnyben jött ki a Szajnából, Bicsák Bence a 22., míg Lehmann Csongor egy kisebb pályatévesztés után a 31. helyen, ami gyengébb a vártnál. Ennek azonban meg volt az oka, hiszen hatalmas „verekedésbe” keveredett bele úszás közben, még a szemüvegét és a sapkáját is elvesztette. Mindketten el tudták csípni a második nagy kerékpáros csoportot, amelyik folyamatosan, másodpercről-másodpercre csökkentette a hátrányát az élbolyhoz képest és féltávnál ki is alakult egy több mint 30 főből álló óriásboly.

A belvárosi kerékpáros száguldás az egész olimpia eddigi leglátványosabb versenyét hozta: a Szajna partján, a folyót átívelő hidakon és például a Champs-Élysées sugárúton is végigtekertek a triatlonosok, olykor 50-60 kilométer per órás sebességgel, miközben a világ minden tájáról érkező szurkoló, köztük sok magyar biztatta őket.

32 versenyző szinte egyszerre érkezett be a depóba és kezdte meg a futást, köztük Csongor és Bence is. Az izgalmak még a kerékpározás alattit is felülírták. Őrületes tempót diktált a mezőny az egyre melegebb időben. Sajnos Lehmann Csongornak az úszás közben, a bójatévesztés miatt kapott 15 másodperces időbüntetését is le kellett töltenie, de így is kiadta magából a maximumot, Bicsák Bencéhez hasonlóan.

Lehmann Csongor az olimpiai bajnoki címvédő norvég szupersztárt, Kristian Blummenfeltet is lehajrázta az utolsó métereken és a 11. lett, míg Bicsák Bence nem sokkal mögötte a 16. helyen ért célba. A triatlonban sincsen „ha”, de a rend kedvéért érdemes megjegyezni, hogy a 15 másodperces büntetés nélkül a hetedik helyen zárta volna minden idők egyik legszínvonalasabb triatlonversenyét Lehmann Csongor, amivel megismételte volna Bicsák Bence tokiói szereplését.

Az olimpiai bajnoki címet egy fergeteges hajrával a brit Alex Yee szerezte meg az új-zélandi Hayden Wilde és a francia Léo Bergére előtt.

A triatlon – a női és a férfi futam egyaránt – és benne a magyarok ismét bizonyították, hogy ez a világ egyik legkeményebb, leglátványosabb és legizgalmasabb sportága.

„Óriási küzdelem, verekedés volt a vízben, és sajnos én a rövidebbet húztam. A szemüvegemet is leverték, szinte semmit nem láttam és az egyik bóját rossz oldalról vettem. Soha nem kaptam még büntetést, sajnálom, hogy éppen életem első olimpiája alakult így. A bringázás nagyon kemény volt, sokat kivett belőlünk, hogy felzárkózzunk az élbolyhoz, aztán jött az őrült futás. A harmadik körben töltöttem le a 15 másodperces büntetést, visszaestem a 16. helyre, de a végén sikerült hajráznom, a célegyenesben a címvédőt is megelőztem. Pechem volt, lehettem volna szerencsésebb, de mindent kiadtam magamból, és külön öröm, hogy Bicsu is az első húszban végzett, miközben az egész ország láthatta, hogy ez valóban az egyik legkeményebb és legnépszerűbb sportág manapság a világon” – nyilatkozta Lehmann Csongor.

„Nagyon jó verseny volt, nagyon jó volt ott lenni az élbolyban a kerékpáron, de utána egy meglepetés ért, mert valaki kiborította a depoban a dobozomat. Így a megszokottnál sokkal több időbe telt a váltás és miközben a top 10-ben szálltam le a bringáról, addig a 30. hely környékén tudtam csak megkezdeni a futást.  Nagyon nehéz volt ilyen hátrányból folytatni, de mindent beleadtam és bár nem voltak olyan jók a lábaim, azaz elég szenvedős futás volt, azért csak sikerült feljönnöm a 16. helyre. Előtte nem sokat gondolkodtam a helyezésen, de úgy voltam vele, hogy ha az első 15-ben végzek, elégedett leszek, így nem vagyok teljesen elégedett, bár, ha azt is hozzátesszük, hogy a második váltásnál jó pár 10 helyezés elment, akkor azért a teljesítményemmel viszont nagyon elégedett lehetek.” – mondta a verseny után Bicsák Bence.