Tiszaújváros Önkormányzatának képviselő testülete – régi hagyományaihoz méltó módon – államalapításunk ünnepén idén is elismeréseket, kitüntetéseket adományozott a településen évtizedek óta kimagasló munkát végző személyek, csoportok számára. A nagy múlttal rendelkező, legendás tiszaújvárosi triatlonos rendező csapat idén hívta életre a 25. világkupát. Ez a jubileum a képviselők szerint kiváló alkalmat jelentett arra, hogy odaítéljék részükre a csoportoknak adható legnagyobb városi elismerést, a Szent István-díjat.
Az első nemzetközi eseményt még 1997-ben rendezte meg a dr. Márkus Gábor főrendező által zömében triatlonos szülőkből verbuvált csapat. Az évek során a korábbi versenyzők, szimpatizánsok által meg-megújuló, majd később már Lehmann Tibor vezette rendezői gárdát rendkívüli módon megrázta, hogy 2013. nyarán dr. Márkus Gábor váratlanul elhunyt. Az óriási traumát követően a család és a rendezők úgy döntöttek, hogy úgy őrzik meg leginkább az alapító elnök emlékét, ha legjobb tudásuk szerint folytatják, amit ő elkezdett. Márkus Gergely és Márkus Balázs – édesanyjuk, Judit asszony támogatásával – átvették édesapjuk örökségét, majd Lehmann Tiborral és a hosszú évek óta összetartó rendezői csapattal együtt – példás összefogással – a következő években is minden szempontból remek versenyeket és kiegészítő programokat kínáltak a városba látogató magyar és külföldi vendégeknek.
2020-ban a Covid-járvány megtörte a világon egyedülálló módon megszakítás nélküli világkupák sorozatát. A Nemzetközi Triatlon Szövetség töretlen bizalmával, 2021-ben és 2022-ben Európa-kupával tért vissza Tiszaújváros a nemzetközi vérkeringésbe. 2023-ban ismét világkupának adott otthont a Tisza-parti település, ahol Lehmann Csongor révén az első tiszaújvárosi győztest ünnepelhették. Idén, a párizsi olimpia előtt három héttel a jubileumi 25. világkupa mezőnyét látta vendégül Tiszaújváros, mely ismét Lehmann Csongor sikerének örülhetett.
Az 1997-ben kezdődött nagy menetelés nem jöhetett volna létre a mindenkor lelkiismeretes munkát végző, fáradtságot nem ismerő, elhivatott RENDEZŐI CSAPAT nélkül! Az elmúlt közel három évtizedben nagyon sokan, több százan dolgoztak azért, hogy Tiszaújváros végérvényesen beírja a nevét a sportág nemzetközi nagykönyvébe. A régiek közül mára sokan befejezték és sajnos néhányan már az égi pályák szélén szurkolnak az utódoknak. A Szent István-díj mindannyiuk közös díja, egyben munkájuk méltó megbecsülése!