Legyen egy alapkritérium, egy olyan minimális feltételrendszer, amelynek kötelező megfelelnie minden szervezőnek, ha rangos triatlonverseny házigazdája akar lenni. Többek között ezt javasolja majd Kuttor Csaba, amennyiben beválasztják a nemzetközi szövetség edzői bizottságába. Aggódik a sportág jövője miatt, bízik benne, ha közösen lépnek fel más elismert szakemberekkel, akkor érhetnek el eredményeket.
Részben a felesége, Bragmayer Zsanett révén, részben saját jogon a triatlon társadalom széles körben ismert tagja, így reális esélye van arra, hogy az októberi tisztújító kongresszuson bekerül a nemzetközi szövetség edzői bizottságába, így látja Kuttor Csaba, akinek a jelölését a magyar szövetség is támogatja.
„Valójában azt a fórumot keresem a sportágon belül, ahol megoszthatom mindazt a tudást és azokat a tapasztalatokat, amiket akár versenyzőként, akár edzőként gyűjtöttem az elmúlt évtizedekben. Mindenképpen a jobbító szándék vezérel, mert sajnos látok problémákat” – nyilatkozta Kuttor Csaba. Igaz, azt is hozzáteszi, egyáltalán nem biztos benne, csak reméli, hogy az edzői bizottság egy megfelelő testület, megfelelő eszköz a cél eléréséhez, vagyis jó irányba indul el.
„Ismert és elismert szakembereket választ be a kongresszus az edzői bizottságba, hiba lenne, ha az ő véleményükre nem figyelne oda a sportág vezetése. De majd meglátjuk! Azt megígérhetem, hogy ha bekerülök, akkor nem fogom vissza magam, őszintén elmondom, amit gondolok, ám minden esetben a sportolók és a sportág érdekeit tartom majd szem előtt” – tette hozzá.
Kuttor Csaba hosszan tudná sorolni azokat a kisebb-nagyobb problémákat, amelyeken érdemes lenne változtatni, és kis odafigyeléssel meg is lehetne csinálni. Onnan kezdve, hogy több versenyhelyszínen méltatlan körülmények között készülnek a sportolók a rajtra, egészen odáig, hogy többször balesetveszélyes kerékpárpályára, vagy úszásra alkalmatlan vízbe kényszerítik a versenyzőket.
„Ha lehetőségem lesz, javasolni fogom, hogy legyen egy alapkövetelmény-rendszer, aminek kötelezően meg kell felelnie minden szervezőnek. Más sportágakban is létezik ilyen, vegyük ennyire komolyan a triatlont, és tiszteljük meg a versenyzőket. Problémát látok a fiatalok nemzetközi versenyeztetésével kapcsolatban is, a jelenlegi helyzetben képtelenség őket normálisan felkészíteni a felnőtt távokra. De hiányolom a hosszú távú koncepciót is, hiszen miközben a versenynaptár ma már hemzseg a sprint és a még annál is rövidebb távoktól, az olimpián még mindig az olimpiai távot erőltetjük. Úgy gondolom, érdemes lenne elgondolkodni azon, hogy elődöntő, döntő formátummal sprint távra váltsunk” – mondta Kuttor Csaba.
Úgy látja, a hazai szakma is profitálhatna belőle, ha bekerül a bizottságba, mert friss információkat hozna, testközelből láthatná, hallhatná, hogy merre tart a világ triatlonja, és személyesen közvetíthetné, ha Magyarországról bárkinek aggályai, fenntartásai vannak a tervekkel kapcsolatban.
A Nemzetközi Triatlon Szövetség tisztújító kongresszusát október 20-án tartják.