Évértékelő sajtóbeszélgetéssel zártuk a szezont

2024.11.25.App, Hír, Interjú, Sajtóközlemény

A szövetség vezetői, valamint az év legeredményesebb felnőtt és utánpótlás korú versenyzői pénteken oldott hangulatú sajtó-háttérbeszélgetésen értékelték a történelmi sikereket hozó 2024-es szezont és tekintettek előre egészen a 2028-as Los Angeles-i olimpiáig. Alább az MTI összefoglalója olvasható, későbbiekben a triatlon.hu-n részletesen is beszámolunk az elhangzottakról.

A világeseményeken megnyert érmekkel és helyezésekkel sporttörténeti évet zárt a magyar triatlon, de Kindl Gábor újraválasztott elnök szerint „messze nincs még a csúcson” itthon a sportág, amelynek szövetségi szinten is megvannak a rövid és hosszabb távú céljai.

A hazai szövetséget 2021 nyara óta vezető és november 8-án újabb négy évre megválasztott elnök a sajtó-háttérbeszélgetésen úgy fogalmazott, a triatlon világszerte is egyre növekvő népszerűségnek örvend, komoly üzletté is vált és a versenyzők, valamint a nézők számára is képes „élményt és örömöt” kínálni.

„A szövetségünk első számú célja, hogy mindenkinek, azaz az élsportolóktól kezdve az amatőr és a szabadidősportolóknak is biztosítsuk a hátteret ahhoz, hogy sikeres és örömteli legyen az a tevékenység, amit triatlonnak nevezünk. Mindemellett szeretnénk a lehető legtöbb érdeklődőt bevonzani, ebben pedig számítunk a versenyzőink segítségére is, hosszabb távú célunk pedig, hogy Los Angelesben minél több magyar triatlonos legyen ott az olimpián, ennek érdekében még nagyobb fókuszt kap a Párizsról éppen lemaradt vegyes váltónk” – jelentette ki Kindl Gábor.

A sportvezető kiemelte, hogy a „Próbáld ki a triatlont!” elnevezésű programmal az idén nagyot léptek előre a szabadidősportolók bevonásának témájában, mert csaknem 400, sportorvosi engedéllyel nem rendelkező embert tudtak megmozgatni, akik megfelelő szabályrendszer mellett, biztonságos körülmények között tudtak megismerkedni a sportággal.

„Van egy arculatunk és egy etikai kódexünk, a szövetségben dolgozók pedig utóbbinak megfelelve végzik a tevékenységünket, és elmondhatom, hogy sikerült a destruktív elemeket távol tartanunk a sportágunktól, ami nagyon fontos” – hangsúlyozta az elnök, aki arról is beszélt, hogy nemzetközi sportdiplomáciai vonalon is „jól állnak”, mivel több magyar szakember is dolgozik a Nemzetközi Triatlon Szövetségben.

„Szerettünk volna a 2026-os esztendőtől kezdve három évre otthont adni a világbajnoki sorozat egy európai állomásának, és bár jól haladt a projekt, végül gazdasági okokból most nem sikerült ezt megvalósítani. Ugyanakkor erről a tervünkről sem mondtunk le, dolgozunk rajta, mert az is a céljaink között van, hogy Magyarország valamikor a tiszaújvárosi világkupa és a tatai para-világkupa mellett még egy nagy nemzetközi eseménynek adjon otthont” – mondta az MTI érdeklődésére Kindl Gábor.

Az elnök elárulta, tervezik egy szövetségi kapitányi poszt létrehozását, mert bár eddig nem voltak ezen a szinten, mostantól ezt szükségesnek érzik, ahogyan azt is, hogy az élsportolók egy szakmai bizottságnál „auditálják az edzéstervüket”. Ebben a témában már zajlik egy egyeztetés a sportért felelős államtitkársággal.

Kindl Gábor azt is bejelentette, hogy az idei évtől bevezetik az Életműdíjat, amelyet innentől kezdve minden esztendőben odaítélnek majd egy olyan személynek, aki sokat tett a hazai triatlonsport fejlődéséért.

Lehmann Tibor, a magyar szövetség szakmai alelnöke, valamint az idén Európa-bajnok, vb-futamon bronzérmes, világkupa-győztes és olimpiai 11. helyezett Lehmann Csongor edzője úgy fogalmazott, az idén elért eredmények jó alapot jelentenek a további fejlődéshez.

„Hosszú távú célokat kell kitűznünk, mert az a tapasztalat, hogy úgy lehet eredményeket elérni a sportban, ha nem rövid távban gondolkodunk. Az idei esztendő egyfajta marker, innentől exponenciálisan kell javulniuk az eredményeknek és például a 2028-as Los Angeles-i olimpia kvalifikációs sorozatában már nem szabad előfordulnia, hogy csak annak a második felében, vagy a végén csatlakozzunk a vegyes váltóval a kvótáért folyó küzdelembe” – mondta Lehmann Tibor. Hozzátette, a szövetség alapelve „a támogató utánpótlás-nevelés és eredményorientált felnőtt versenyeztetés” alapvetően jó, célként pedig az olimpiai éremszerzést kell kitűzni, s ennek megfelelően kell dolgozni az utánpótlás-nevelésben is.

Lipták Tamás, a szövetség szakmai igazgatója hullámvasúthoz hasonlította a 2024-es esztendőt, és kiemelte, ez egy olyan olimpiai ciklus vége volt, amely a koronavírus-járvány miatt a megszokottnál hamarabb kezdődött, a helyzethez pedig gyorsan kellett alkalmazkodni.

„Ez alapvetően jól sikerült, hiszen az év elején még reális volt, hogy öt sportolónk legyen ott az olimpián, aztán viszont a vegyes váltónk 10 másodperccel lemaradt a kvótáról, a férfiaknál pedig 21 ponton múlt, hogy ne hárman indulhassanak Párizsban. Ezt követően viszont előre néztünk és megvizsgáltuk, hogy mit tudunk tenni a versenyzőinkért, majd jöttek az Európa-bajnoki aranyak, a vb-sorozatban elért ötödik hely és az utánpótlás vb-érmek. Nem volt könnyű év, de ennél csak nehezebbek jönnek, mert felhelyeztük magunkat egy polcra, és így mindenkinek a részéről nagyobbak az elvárások felénk” – mondta Lipták Tamás.

Lehmann Csongor az évet értékelve azt mondta, a vb-sorozatban elért összetett ötödik helyezése túlszárnyalta az év elején meghatározott céljait, Eb-aranyérme pedig betöltötte azt az űrt, amelyet a pechesen alakult olimpiai szereplése után érzett. Jövőre ugyanakkor javítani akar a vb-sorozatban idén elért ötödik pozícióján.

A paratriatlonban Eb-címet nyert Mocsári Bence arról beszélt, hogy jövőre a célja a világranglistán elfoglalt mostani helyezésének a megtartása lesz, ugyanakkor hosszú távú alapozásba kezd, amelyben kevesebb utazás és versenyen való indulás, viszont több edzés szerepel. Az Eb-n, a vb-, valamint a tatai világkupán ugyanakkor mindenképpen szeretne rajthoz állni.

A témakör egyéb hírei