Bármilyen sportról is legyen szó, nagyon fontos mindig megnéznünk azt az oldalt, hogy hogyan tudjuk benne támogatni a mozgássérültek részvételét.
Egy sérült ember számára ugyanolyan nélkülözhetetlen a mozgás és az egészségesség, mint egy ép ember számára. A magyar triatlon sport most arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy tárt karokkal várja a mozgássérült embereket is.
A Lépd át a lehetetlent! podcast vendége ezúttal Boronkay Péter volt, paratriatlonozó. Péter már húsz éve sportol hiányzó bal alkarral, de ezt ő soha nem érezte hátrányként. Mindenképpen hallgasd meg az adást, ha kíváncsi vagy részletes beszámolójára, vagy olvasd el az alábbi cikket, mely a legújabb epizód rövid kivonata.
ÍGY KEZDŐDÖTT MINDEN
Péter úszóként kezdte pályafutását több, mint húsz évvel ezelőtt. 2004-ben tagja volt a paralimpiai csapatnak, de nem úgy teljesített, hogy az olimpiára is ki tudjon jutni. Ezután sem adta fel, még jó pár évig úszott. A triatlonnal először 2007-ben találkozott. „Úszni mindenki szeret” – mesélte, így nem volt nehéz, hogy rákapjon a sport ízére. Először teljesen magával ragadta az, hogy ezt a mozgást a szabadban is lehet űzni. Eleinte a futás volt az egyetlen, amit nem kedvelt, de később azt is megszerette. Majd sorra szerzett olyan motivációt adó sikereket, aminek köszönhetően teljesen elkapta a már jól ismert triatlon láz és ez végig kísérte egész életét. Az első versenye 2007-ben volt Győrben. Ugyanebben az évben tudta meg, hogy már parasportolók számára is elérhető olyan kategória, amiben tud indulni, így jelentkezett a hamburgi versenyre és ezután már tényleg nem volt megállás.
Péter büszke tulajdonosa tíz világbajnoki aranyéremnek különböző szakágakból. Ami pedig teljesen kiemelkedik és egyedülálló, az az olimpiai, sprint és a hosszútávú világbajnoki cím. Ezzel egyedül ő dicsekedhet a világon. Amikor már érezte, hogy nem tud a különböző szakágaknál a dobogó közelébe jutni elkezdett más irányba is nyitni, terep triatlon, duatlon, hosszútáv, középtáv és egyéb ágakban is sikereket tudott elérni.
Az érmei közül a Budapesti világbajnokság első helyezése az, amelyikre az egyik legbüszkébb. Szakadó esőben, címvédőként, a hazai győzelem számára egy óriási élmény volt. Ezenkívül a riói kilencedik helyezésére is szép emlékként tekint vissza, ott akkor debütáló sportág volt a triatlon a paralimpián és ő képviselte Magyarországot. Ami még szintén különleges számára, az a tizedik világbajnoksági első helyezése 2022-ből. A triatlonban szerzett érmein kívül szívesen mesél még a Berlini maraton lefutásáról is, amit három óra alatt sikerült teljesítenie tavaly.
EZÉRT NEM ADTA FEL SOHA
Visszatekintve nagyon fontosnak érzi azt, hogy őt bátran vitték úszni a szülei. Úgy gondolja, sok sérült gyereket szinte már takargatnak. Neki annak idején megadatott az a közeg, ahol sikerélménye volt, így tudott gyorsan fejlődni és motivált maradni. Családja folyamatosan kereste azokat a lehetőségeket, hogy hol tud igazán kibontakozni, jó dolgokat csinálni annak ellenére, hogy bal alkarja hiányzik. Ezért is van az, hogy ő ezt soha nem tekintette hátránynak, mindig azt nézte, hogyan tud ebből a helyzetből építkezni. Úgy gondolja, hogy szülőként sokszor példát kell mutatnunk, ahogyan az ő családja is tette anno.
Szintén hatalmas motivációt adott neki, hogy folyamatosan látta azt, hogy az épek között is helyt tud állni a versenyek során. Később pedig az is megadatott neki, hogy csapatsporttal foglalkozzon. Ez is ösztönözte, hiszen végre áttudta adni a megszerzett élményeket és tapasztalatokat. Pályája során mindig koncentrált a B tervre, ami az edzői munka volt. Folyamatosan figyelte ki, hogyan csinálja ezt és neki lehetősége volt megfigyelni tippeket, taktikákat a nemzetközi mezőnyben is. Mára már több tanítványa is van. Azt mondja, hogy rajtuk keresztül teljesen más megélni a sikert, legyen az ép vagy sérült sportoló.
ITT TART MOST
Ő azok közé a szerencsések közé tartozik, aki megtalálta a család, munka, sport háromszöge között a tökéletes egyensúlyt. Hamarosan három fiú büszke édesapja lesz. Korán vált szülővé és mindig sok munkája volt, de hamar rájött, hogyan maradhat a számos elfoglaltság mellett a család fontos része.
Jelenleg is rengeteg munkája van, hiszen hazai paratriatlon versenyt szervez, fogyatékosságügyi tanácsadással is foglalkozik, ezenkívül triatlon edző is Kecskeméten. Saját vállalkozást is vezet, aminek lényege, hogy motivációs beszédeket tart, sőt még márkanagykövet is. Fő célja, hogy a triatlon mindenkihez eljusson. Úgy gondolja, nem kell mindenkinek élsportolónak lennie, de a mozgás nagyon fontos és ezt szeretné népszerűsíteni. Szerinte sérült emberek számára is lehet szabadidős tevékenység a triatlon, ezért most olyan távokat is terveznek a versenyeken, amik rövidebbek és akár gyerekek is ki tudják próbálni például váltóban is.
Leginkább alapítványokon keresztül érik el a sérült embereket. Előadásokkal ösztönzik őket, de már arra is volt példa, hogy egy-egy versenyzőnek kifizették a nevezési díját. Péternek az a tapasztalata, hogy aki kipróbálja akár csak váltóban is ezt a sportot, az visszatér. Viszont látja, hogy mindenki egyből hosszútávban gondolkodik, ő ezt nem javasolja.
Számára az is nagyon fontos, hogy egy munkáltató meglássa azt, hogy „sportoltatni” igenis kell az alkalmazottakat és ebben támogatni kell őket, hiszen így frissebb lesz, egészségesebb lesz – ez egyaránt vonatkozik sérült és ép emberekre is.
Mindig azt mondja, hogy ő a hátrányából csinált előnyt. Attól, hogy hiányzik a bal alkarja rengeteg élménnyel gazdagodott a sportnak köszönhetően és soha nem adta fel. Bejárta az egész világot és rengeteg embert ismerhetett meg. Bár sok feladata van még, de mindenképpen folytatja, hiszen ezzel szeretné visszaadni azt a sok jót, amit a triatlontól kapott.
Tudjon meg többet a Magyar Triatlon Szövetségről a következő címeken:
Honlap: triatlon.hu
Webshop: triatlon.hu/shop
Kövesse a Magyar Triatlon Szövetséget a közösségi médiában:
Facebook: facebook.com/triatlonszovetseg
Instagram: instagram.com/hungarian_triathlon
LinkedIn: www.linkedin.com/company/hungarian-triathlon-federation