Aki a sportágba szerelmes lesz, az garantáltan megtalálja az útját

2024.05.18.Podcast

Ahogyan azt már előző bejegyzésünkben is megírtuk idén 50 éves a triatlon. Ennek apropóján a Magyar Triatlon Szövetség életre hívta a Lépd át a lehetetlent! podcastot, melynek célja hogy népszerűbbé tegyék a sportágat és minél többet megtudjanak róla az érdeklődők.

Az epizódokban izgalmas vendégek hívják fel a figyelmet a triatlon szépségére, elmesélik életpályájukat, történeteiket. A második adásában Lipták Tamás, az MTSZ szakmai igazgatója adott interjút Péter Attilának, a triatlon versenyekről már jól ismert műsorvezetőnek, aki ebben a podcastban a kérdező szerepét vállalta. Ha kíváncsi vagy Tamás történetére mindenképpen ajánljuk neked az epizód meghallgatását, vagy ha inkább szöveges formában tudnál meg többet az igazgatóról az alábbiakban, egy cikk formájában is leírjuk az adásban elhangzottak tömörebb kivonatát.

ÍGY KEZDŐDÖTT MINDEN

Lipták Tamás úszóként kezdte, abban volt erős. 1990-ben kapta el a triatlon láz, melyből szerencsére később sem gyógyult ki. Már ifiként is kiválóan szerepelt, többször volt válogatott. Általánosságban elmondható, hogy ebben a sportban azok érvényesülnek, akiknek atléta múltjuk van, így mindenki számára meglepő volt, hogy Tamás ex-úszóként is verte a mezőnyt. Kevesen tudják, de a triatlonban sokszor a végén, a futásnál dől el minden, ő pedig futásban igazán kiemelkedő volt.

Az igazi, úgynevezett ős versenyeken is indult, az első hazai triatlon versenyeken. Szinte minden távon nyert magyar bajnoki címet és persze ezüst és bronzérmet is szerzett bőven az évek alatt.

A sportág akkor lett olimpiai játék, amikor ő már több versenyen is túl volt, ekkor döntötte el, hogy hosszú távon, akár egy életen át ezzel szeretne foglalkozni. Számára egyértelműen az olimpia volt a cél. Elsőként Athénnak futott neki, viszont nemzetközi szinten nem volt meg az az előny, amire szüksége lett volna, ezt utólag már nem bánja, úgy érzi egyszerűen nem így alakult és ez így is volt jól. Ezután persze nem adta fel, a pekingi kijutást is célba vette. Eleinte minden jól ment, mégis szomorúan tekint arra vissza, hogy a 2008-as olimpia pár apró ponton csúszott el, de ahogy visszaemlékszik továbbra is az a véleménye, hogy ennek a sportágnak, ez a szépsége. Egyszer lent, máskor fent. Peking leginkább a viszontagságos időjárás miatt csúszott el az utolsó versenyen, mielőtt a kvalifikációt megszerezhette volna, de egy sportolónak ezt is meg kell tanulnia kezelni.

AZ ÉLSPORT UTÁN

Aki szerelmes ebbe a sportágba, annak rengeteg lehetősége van azután is, ha esetleg abbahagyta az élsportot. Edző, sportmasszőr, sportorvos, versenybíró, sportpszichológus, rendező, szinte választani is nehéz. 2024-ben már több felsőfokú képzés is elérhető azok számára, akik kiakarják tanulni a triatlon edzői szakmát. Ebből Tamás kifejezetten az Eszterházy Károly Egyetem két évente induló képzését ajánlja, hiszen szakmailag nagyon komolyan megalapozottnak tartja. Az érdeklődőknek az MTSZ oldalát javasolja, ahol több képzés is megtalálható. Ezt a hivatást leginkább olyanoknak ajánlja, akik motiváltak tudnak maradni és jó pedagógiai vénával rendelkeznek. De első lépésként, akár a hozzánk legközelebbi klubot is megkereshetjük tanácsokért, tippekért, amit szintén könnyen és gyorsan megtalálunk a szövetség oldalán. 

Tamás élsportolóból vált a Magyar Triatlon Szövetség szakmai igazgatójává, jelenleg leginkább az elit sport irányításáért felelős. Az olimpikonok, felnőtt válogatott, felnőtt világversenyekre való kijutások, utazások témaköréért felel és ezenkívül a sportág utánpótlására is figyel. Rengeteget utazik a versenyzőkkel, ami mások számára nagyon vonzó lehet, azt már viszont kevesen tudják, hogy az ilyen utazások szinte a legfárasztóbbak a munkája során. Rengeteg feladat és húzós tempó jellemzi ezeket a napokat, hiszen mindent nekik kell megteremteniük, amikre a versenyzőknek szüksége lehet egy út során. Ők kísérik végig az elit csapatot minden lépésnél. Adminisztráció napközben, majd vacsora, beszélgetések, ösztönzés, reggel négy órától este 11-ig. Az edzőtábor szintén nem olyan egyszerű, mint ahogyan azt elsőre sokan képzelik és minden ilyen elvonuláskor vagy utazáskor szinte a legfontosabb feladat a csapatösszetartás, ha nyernek, ha veszítenek.

Természetesen a legfontosabb projektje jelenleg a 2024-es Párizsi olimpiai. Tokió után leültek és leírták céljaikat. Akkor még mindenki úgy ítélte meg, hogy elég kicsi a realitása annak, hogy ezeket a célokat elérjék. Az éremszerzésen kívül, azt predesztinálták, hogy akár három magyar férfi versenyző is ott lehet a következő olimpián. Számukra is hihetetlen, de amit leírtak akkor a papírra, az idő elteltével valósággá vált. „Kemény időszak volt az elmúlt két év. „- emlékezik vissza Tamás.  Úgy gondolja, hogy fel kellett nőniük, a kitűzött célokhoz, hiszen eddig nem mindent tudtak úgy biztosítani a versenyzőknek, ahogyan azt ő megfelelőnek ítélte, ezeket mostanra már megtudják tenni. Ha nem történik valamilyen nagyobb hiba a jelenlegi állás szerint reálisan ott lehetnek abban az élmezőnyben, amit megálmodtak. Tehát Párizsban most olyat alkothat a magyar válogatott, ami eddig még soha nem sikerült.

UTÁNPÓTLÁS ÉS JÖVŐKÉP

Ahogyan azt már említettük Tamás az utánpótlásért is felel. Véleménye szerint elmondható, hogy mindig is nagyon erős volt a hazai utánpótlás csapat. Szerencsés versenyrendszerben nőhettek fel, kéthetente mindig volt egy jó színvonalú megmérettetés, illetve az edzők is érezték például az alap állóképességeket, így gyorsan európai akár világszínvonalú versenyzőkké válhattak hazánkban az ifikből. Tehát ennek köszönhető, hogy a mai napig Európa vezető élmezőnyébe tartozik a magyar utánpótlás csapata. Tamás szerint a munka a titok, minden téren. Ezenfelül természetesen ügyesek és jó képességűek a versenyzők, gyorsan kinőnek a saját korosztályukból.

Szakmai igazgatóként ő is folyamatosan törekszik a lehetetlen átlépésére. A Magyar Triatlon Szövetség egyik fontos célja, hogy mindenki számára elérhetővé váljon ez a sport. Rengeteget dolgoznak a versenyrendszereken. Új kialakításokkal próbálnak mindenki számára kedvezni, hogy a nap végén mindenki elégedett legyen és egyetértsen a feltételekkel. Úgy gondolja, hogy ezzel a gondolkodásmóddal a lehető legszélesebb rétegnek tudják kinyitni a sport kapuit. 

ELSŐ LÉPÉSEK

Az interjú alatt az is kiderült, hogy minden életszakaszba jól beépíthető ez a sportág. Például fiatal szülőként elsőre veszélyesnek tűnhet a triatlon, de abszolút ajánlja a gyerekek számára Tamás, hiszen igazán jó csapatjátékossá nevelheti az embert.

A témakör egyéb hírei

A triatlon egy dinamikusan fejlődő sport

A triatlon egy dinamikusan fejlődő sport

A következő blogbejegyzésben, ahogyan azt már megszokhattátok ismét egy nagyon izgalmas életutat fogunk bemutatni. A Lépd át a lehetetlent! podcast hetedik adásának vendége Nagy Alpár, nemzetközi...

Mozgás-korlátlanul

Mozgás-korlátlanul

Egy sérült ember számára ugyanolyan nélkülözhetetlen a mozgás és az egészségesség, mint egy ép ember számára. A magyar triatlon sport most arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy tárt karokkal...

Próbáld ki a triatlont!

Próbáld ki a triatlont!

A hazai triatlon világ ezért is lehet nagyon büszke a három legrégebbi sikeres versenyére, hiszen mindegyik hosszú évtizedek óta helytáll. A Vasi Vasember, a Fadd-Dombori és az eXtreMan Nagyatád a...