Stabil helyünk lehet a világelitben – ilyen volt a hamburgi hétvége

2025.07.14.App, Hír, Interjú

A magyar csapat a tavalyi 8. helyén két helyet javítva a 6. lett Hamburgban a vegyes váltók világbajnokságán. A hétvége után a főszereplőkkel, Kropkó Mártával, Dévay Márkkal, Szalai Fannival és Lehmann Csongorral beszélgettünk, ahogyan a vb-sorozat szombati futamában a 47. helyen célba érő Kiss Gergely is megosztotta velünk a tapasztalatait.

Három helyen is változott a magyar csapat összetétele a 2024-es vegyesváltó-világbajnokságon nyolcadikként záró egységünkhöz képest. Faldum Gábor, Kuttor-Bragmayer Zsanett és Horváth Karolina helyett ezúttal Kropkó Márta, Szalai Fanni és Lehmann Csongor csatlakozott az előző keretet képviselő Dévay Márkhoz.

Minden egyes váltótagra ezúttal is 300 méter úszás, 7 kilométer kerékpározás és 1,75 kilométer futás várt Hamburgban. A sorrend viszont megváltozott, férfi-nő-férfi-nő helyett az idei vb-n nő-férfi-nő-férfi leosztásban kellett minél sikeresebben szerepelni. A hivatalos célkitűzés a legjobb hatba kerülés volt, aminek a mieink maradéktalanul eleget tettek.

Kropkó Márta jó úszás után az első csoportban kezdhette meg a kerékpározást. A legjobb tizenkét versenyző együtt indult el futni, Kropkó a hatodik volt. A belga Jolien Vermeylen, a német Lisa Tersch, a francia Leonie Periault, a brit Beth Potter, és a mexikói Rosa Maria Tapia mind-mind világklasszisok, közöttük futhatott 1750 métert. A francia és a belga óriási tempót diktált, Kropkó az első kör után nyolc másodperc hátrányban volt. Az élen ők ketten teljesen egyszerre váltottak, Kropkó alig 20 másodperces hátrányban pacsizott Dévay Márkkal.

„Nagyon vártam már ezt a pillanatot, hogy elsőnek indulhassak a váltóban, készültem rá fejben – mondta Kropkó Márta, aki 22 évesen szépen helytállt az első emberek között. – Viszont amikor megláttam, hogy melyik ország kit rakott be elsőnek, elkezdtem aggódni, mert mindenki kivétel nélkül az erősebb embert, a jobb futót tette be. Anyáék biztattak, hogy már jobb a futásom, jól fog menni. Tartottam a rajt utáni méterektől, mert a híd közel volt a starthoz, én pedig nem vagyok az a verekedős típus a vízben. Nem lett volna jó, ha beragadok, és a híd alatti negyven méteres vak sötétségben a sűrűben vagyok. De szerencsére jól sikerült a rajtom és a kiúszás is. Negyedikként jöttem ki a vízből. Bringán próbáltam frissen tartani a lábam, de a váltóval megint volt egy kisebb gondom. Edzésen ez nem jön ki mert ott nem kell ennyire erőteljesen váltani. Mégis ötödikként szálltam le, és sikerült a lehető legtovább elfutni ezekkel az óriási nevekkel. Sőt, sokáig még néhány korábbi WTCS-futamgyőztes is mögöttem volt, olyanokat futottam le, akiket ezelőtt nem tudtam versenybe szállni.”

A 300 méter nem hosszú, de kiemelkedő úszótudásával Dévay Márknak mégis sikerült előrejönnie két pozíciót, a hátrányát kilenc másodpercre csökkentve. Ekkor a belga, amerikai, brit, francia, német ötös tekert az élen, de Dévay Márk hatalmas bravúrral hamar felzárkózott rájuk. Az első csoportot tízen üldözték, a második körben összezárt a két boy, 16-an teljesen együtt bújhattak bele a futócipőjükbe. A portugál Vasco Vilaca próbálta meg rögtön szétcincálni a sort, amivel nem könnyítette meg Dévay dolgát. A portugál, német trió szédületes iramot diktált, a vegyes váltó féltávjánál hat másodperces előnyre tettek szert. A magyar csapat a 13. helyen, 27 másodperces lemaradásban volt ekkor.

„Elég erős volt a mezőny, egyik csapat se gyengélkedett erős versenyzőkben… Korábban előfordult már, hogy néhány ország visszavett, próbálgatta az összetételét, de itt most mindenki a jól bevált versenyzőit használta. Már csak ezért is szép eredmény ez a hatodik, pontszerző hely. Az úszáson már két embert megelőztem és néhány másodpercre kerültem az első csoporttól. Sikerült ledolgoznom a hátrányt, ami mindenképp nagy erőkifejtést igényelt, hiszen ők elöl forogtak, nekem pedig egyedül kellett behoznom őket. Ezt egy kilométer alatt meg is tettem. Nem számítottunk rá a többiekkel, hogy a következő körben még többen megérkeznek hátulról, erős bringa volt. Futásban igyekeztem tartani őket, kialakultak egy-két másodperces különbségek, de aztán a lányok összezártak” – emlékezett vissza Dévay Márk a saját részére.

A 17 éves Szalai Fanni – többek között – az olimpiai bajnok Cassandre Beugrand társaságában mutathatta meg a tudását. Fiatal tehetségünk pont a francia mellett jött ki a vízből, kilenc másodpercre felzárkózva a brit Olivia Mathias mögé. Kilencedikként szállhatott fel a kerékpárra, a szűk, kanyargós pályán jól tartotta magát a 11 tagú élbolyban. Szalai Beugrand mellett jött ki a depóból a 10. helyen, négy másodperces hátrányban. Hamar megelőzte az ausztrál, a portugál és a spanyol riválisait, és próbálta a franciát tartani. Tényleg nehéz szavakat találni arra, amit a fiatal magyar csinált, mert már az első futókörben felkapaszkodott az ötödik helyre. Beugrand félelmetesen nagyot futott, hét másodperces előnyt harcolt ki a britekkel szemben. Szalai alig 14 másodpercet kapott tőle, ami óriási bravúr, hiszen így Lehmann Csongor a hatodik helyen ugorhatott be a vízbe.

„Mindig is szerettem volna Hamburgban versenyezni, már a tv-ben is láttam és sokan mondták is nekem, hogy mennyire különleges hangulata van – mondta az élményeiről Szalai Fanni, akinek a nevét vasárnapi teljesítménye után jó néhányan megjegyezhették. – Nagyon élveztem magát a versenyt is, az úszás nagyon jól ment, ami után vérszemet is kaptam. Próbáltam behozni a kis hátrányt, sikerült az elején kijönni a vízből. Biciklin igyekeztem felhozni magunkat az élen lévő hármasra, az élre álltam és a kör végére utolértük őket. A második körben próbáltam kicsit pihenni, mert előtte pár percig nagyot kellett tekerni, hogy felérjek. A második depózás szintén jól sikerült, ezt sokat gyakoroltam az elmúlt hetekben, örülök, hogy már most látszik a fejlődés.”

Szalainak a 20:03 perces részideje pontosan megegyezett a francia olimpiai bajnok Cassandre Beugrandéval. Kettejüké volt a legjobb eredmény a harmadik váltótagok közül! Ennél az elsőként induló hölgyek közül is csak a belga Vermeylen, a francia Periault és a német Tersch tudott jobbat.

„Nagyon nagy motivációt jelentett, hogy csapatban, a többiekért mehettem. Hihetetlen volt átélni, hogy milyen bolyban mehettem, jobbra néztem és ott volt az olimpiai bajnok, ez szintén lendületet adott. Szerintem maga a pálya is elég jól feküdt nekem és mostanában a hidegebb vizet is megszerettem.”

Ritkán látni ennyire nyílt versenyt, mint amilyenné ez a vb az utolsó váltótagok nekiindulására vált. Lehmann Csongor a legjobb hétben pattanhatott nyeregbe, és rögtön megpróbált feltekerni az ausztrál Matt Hauser által lószolt élmezőnyre. A brit, német, francia, ausztrál, svájci ötös nagy iramot diktált, Lehmannak és az amerikai John Reednek a 11 másodperces hátránya állandósulni látszott. Reed defektet kapott, így Európa-bajnokunknak egyedül kellett hatalmasat küzdenie, hogy a futás előtt ne nőjön a lemaradása. 19 másodperces hátrányból indult neki az 1600 méternek. Hauser és a francia Doian Coninx váltottak ritmust kifelé a depóból, Henry Graf jóvoltából a németek is próbáltak tapadni. Lehmann az utolsó 800 métert 13 másodperccel a brit-svájci duó mögött kezdte meg. Hauser hatalmasat sprintelt a győzelemért, így az egyéni után a vegyes váltóval is győzött. A franciáké lett az ezüst, a németeké a bronz. Lehmann a végén nagyon jött, de végül maradt a brit, svájci mögött, megszerezve a bravúros 6. helyet.

„Óriási hullámvasút volt a verseny. Márti jó pozícióban adta le, de a többiek is száztíz százalékot adtak bele. Amit Fanni csinált, arra csak annyit mondhatok, hogy az volt a performance of the day, azaz a nap legjobb teljesítménye. Ahhoz képest, hogy milyen fiatal, az apróságokra is oda tudott figyelni, a technikai részek, a depózás is jól ment neki. Ideális helyzetben kaptam meg, a hatodik helyen, csak kevésen múlott, hogy én is fel tudjak zárkózni az első sorra. Nagyon jól összeállt a csapat, minden ország odaállt a legjobb sorával indult, bizakodásra ad okot, hogy ilyen környezetben is ott tudtunk lenni. Ha ezután is ennyire erősek leszünk, akkor bármikor a dobogó közelébe kerülhetünk” – bizakodott Lehmann Csongor.

26 éves klasszisunk elégedetten összegezte az elmúlt két hétvégén látott produkcióját, amiben egy újabb tiszaújvárosi világkupa-győzelem mellett most hétvégén egy másik 6. hely is benne volt. A vb-sorozat szombati futamában elért eredményével a vb-sorozat pontversenyében feljött a 4. helyre.

„Elégedett vagyok, mert ezt a dupla hétvégét egyben kell nézni. Ha jobbak a futólábaim, akkor Hamburgban is megcsíphettem volna egy-két hellyel jobbat. Ebben benne volt Tiszaújváros is, illetve hogy ez egy magasabb polcon lévő, kaotikusabb verseny volt, amely még a sprinttávok között is más szint a gyorsaság szempontjából. Mégis azt mondom, hogy sikerült előrelépnem, mert ez korábban nem volt az erősségem.” Az Európa-bajnok magyar versenyzőre a legközelebb a Supertri torontói állomása vár, két hét múlva.

Kropkó Mártának és Szalai Fanninak a spanyolországi Melilla lesz a következő megállója, ahol a hétvégén az Európa-bajnokságon fognak rajthoz állni. A szombati hamburgi WTCS-futamon a 15. helyen végző Dévay Márk a szezon második felében a vb-sorozatra fog koncentrálni, ennek jegyében augusztus végén a Francia Riviéra felé veszi az irányt.

A vb-sorozat szombati futamában Kiss Gergelynek is szurkolhattunk, aki a 47. helyen ért célba.

„Örülök neki, hogy elindulhattam Hamburgban, ez egy legendás verseny, egyike a legrégebbi viadaloknak a vb-sorozatban. Különleges helyszín jó hangulattal és rengeteg emberrel. Kicsit még fejlődnöm kell és alkalmazkodnom a legerősebb szinthez. Úgy gondolom, hogy idővel ezt is meg fogom tudni lépni, már csak össze kell rakni az apróságokat. A formám jónak érzem, a saját fejlődésemen is ez látszódik, az idén olyanokra vagyok képes, mint amikre tavaly még nem lettem volna” – mondta a verseny után a 24 éves versenyző.

Május végén Algheróban olimpiai távú versenyt rendeztek, akkor a 25. lett. A mostani viadal sprinttávon zajlott. „Ez volt a második állomás a vb-sorozatban, amit teljesítettem, mégis úgy érzem, hogy igazából most estem át a tűzkeresztségen. Nagyon kemény mezőny gyűlt össze, teljes volt a lista, a legjobbak mind itt voltak Hamburgban. Már csak emiatt is különösen nehéz lett volna, de így, hogy leszakadt az ég, még ezekkel az extrán nehezített körülményekkel is meg kellett birkózni. Biciklin két-három kör után elveszítettem a kontaktot és leszakadtam, innentől egyedül, majd a lemaradó sorral kellett mennem. Kicsit csalódottnak mondanám magam, mert nem jó érzés így beérni, viszont mégsem érzem annyira rossznak a helyzetem, mint amit az eredménylista mutat.”

Július első hétvégéjén ő is egyike volt azon öt magyarnak, akik a legjobb tízben végeztek a tiszaújvárosi világkupán. Hazai pályán a 10. pozíciót kaparintotta meg, még egy héttel korábban Marokkóban pedig a 13. hely lett az övé.

„Tiszaújváros jobban sikerült, de egy-két dolog azért nyomja a lelkem: az utolsó egyenesben páran lefutottak. Mindig fájó, ha az utolsó néhány száz méteren veszítesz pozíciókat. Tizedikként jöttem ki a vízből, majd a négyfős szökés után mentem, sokat dolgoztam a bolyban, mégis huszonöten voltunk abban a sorban, amiből végül megszereztem a futam tizedik helyét. Most egy kicsit itthon vagyok, aminek örülök, mert sokat voltunk távol. A következő nagy versenyem az olimpiai távú Európa-bajnokság lesz Isztambulban.”

Vegyesváltó-világbajnokság, Hamburg

1. Ausztrália (Sophie Linn, Luke Willian, Emma Jeffcoat, Matthew Hauser) 1:16:52, 2. Franciaország (Leonie Periault, Yanis Seguin, Cassandre Beaugrand, Dorian Coninx) 1:16:55, 3. Németország (Lisa Tersch, Lasse Nygaard Priester, Tanja Neubert, Henry Graf) 1:16:59, …6. MAGARORSZÁG (Kropkó Márta, Dévay Márk, Szalai Fanni, Lehmann Csongor) 1:17:25

Vb-sorozat, Hamburg

Nők: 1. Leonie Periault (francia) 56:25 perc, 2. Cassandre Beaugrand (francia) 56:29, 3. Beth Potter (brit) 56:32

Férfiak: 1. Matthew Hauser (ausztrál) 50:07 perc, 2. Vasco Vilaca (portugál) 50:14, 3. Alessio Crociani (olasz) 50:36, …6. Lehmann Csongor 50:53, …15. Dévay Márk 51:29, …47. Kiss Gergely 54:38

Fotók: World Triathlon

A témakör egyéb hírei