Két magyar is felállhatott a dobogóra a tiszaújvárosi triatlon-világkupán: Lehmann Csongor ezúttal is legyőzhetetlen volt, ahogyan a bronzérmes Dévay Márk is fantasztikus teljesítményt nyújtott.
Nem mindennapi magyar fölénynek tapsolhattak a nézők a Tiszaújvárosi Triatlon Fesztivál záró versenyszámában, ami abszolút a négynapos triatlonos ünnep csúcspontja lett. Vasárnap délután került sor a triatlon-világkupa női és férfi fináléjára. A 750 méter úszást, 20 kilométer kerékpározást és 5,12 kilométer futást tartalmazó sprinttávú viadal ezúttal is a város központjában lévő dísztóban és akörül zajlott.
A férfiak versenyében három magyar, Lehmann Csongor, Dévay Márk és Kropkó Márton, illetve a francia Igor Dupuis már a vízből is néhány másodperces előnyben jött ki, majd sikerült szűk egy perccel eltekerniük a főmezőnytől, amelyben Kiss Gergely, Bicsák Bence, Dobi Gergő és Kovács Gyula is ott haladt. Dévay Zsombor a kerékpározás során vezette az üldöző bolyt, hatalmas tempót diktált, így sikerült felzárkózniuk, és az utolsó kört már egy nagyobb csoportban kezdhették meg.
Elsőként Lehmann szállt le a bringáról, majd rögtön az első futókörben dűlőre vitte a dolgokat. Hamar egyértelművé tette, hogy az elmúlt négy esztendő után ezúttal sem nyerhet más a városában. A 2021-es és 2022-es Európa-kupában aratott diadala után a világkupában megvan a mesterhármas: 2023 és 2024 után 2025-ben is Lehmann Csongor állhatott a dobogó felső fokára, így az ő tiszteletére szólhatott a Himnusz.
„Még jobban is alakultak a dolgok, mint ahogyan terveztem – mondta a futam után Lehmann Csongor. – Ahogyan az úszás után kialakult egy kis elmenés a kerékpáron, az elég nyugodttá tette a versenyt, bár nagyon keményen kellett dolgozni, hogy ezt a negyvenöt-ötven másodpercet ki tudjuk harcolni az üldözőkkel szemben. Végig motiváltak maradtunk, mindenki kivette a részét a munkából. A futásra próbáltam elöl leszállni, és egyből nagy tempót diktálni, hogy elszakadjak az élen álló négyesünk többi tagjától. Ez szerencsére sikerült is, az első kört már egy kisebb előnnyel tudtam befejezni. Az itthoni közönség ismét nagy energiát adott, nagy tempót próbáltam diktálni, hogy az utolsó ezer-ezerkétszáz méteren már kiélvezhessem a helyzetem.”
Arról, hogyan sikerült leszakítania a futás elején a riválisait, ezt monda: „Nem volt kimondott tempóváltás, csak próbáltam erősen megkezdeni az első kört. Nem kellett nagy váltást beletenni, hanem ezt a tempót tartottam, ami elégnek bizonyult hozzá, hogy leszakítsam a többieket.”
A 26 éves versenyzőnek – és legjobbjaink közül még jó néhányuknak – már a következő hétvégén folytatódik a szezon:
„Jövő héten Hamburgban versenyzünk, előbb szombaton a vb-sorozatban, majd vasárnap én is a magyar mixváltó tagja leszek a világbajnokságon. Nagyon jó edzés és motivációban is sokat adó verseny volt. Bízom benne, hogy Németországban is hasonló formában várhatom a futamot.”
Ugyan a francia Dupuis az ezüstérmet „ellopta”, de a bronzérmesként végző Dévay Márk így sem lehet elégedetlen. A rá jellemző erős úszás és magabiztos bringázás után a futóteljesítménye is klasszisokhoz méltó volt. A jutalma nem is lehetett más, mint hogy felállhatott a pódiumra.
„Nagyon jó volt az egész hétvége, szombaton is jó futamunk volt. Elúsztunk, eltekertünk, nagyon lazát futottam, végig az órámat néztem, nyugis tempóban haladtam, így maradt energiám a döntőre. Az úszás elején kicsit elkavarodtam, felakadtam a bójára, de utána jól kihoztam magam belőle. Bringán Csongival jól dolgoztunk össze, a francia versenyző sokszor kihagyta a rá eső részt. Nagyon nyomtuk, örömmel és bizakodva kezdtem meg a futást. Nagyon mélyről jövök vissza a sérülésem miatt, nemcsak fizikailag, de mentálisan is megviselt az az időszak. Kellett ez a dobogó, mint egy korty víz. Szerencsére a mi versenyünkre megérkeztek a nézők, köszönet illeti őket a szurkolásért” – mondta Dévay Márk a versenyt követően, aki egy nehéz időszak végére tett pontot ezzel az óriási teljesítményével.
„Jokohama után egy jó blokkot csináltam, miután beteg lettem Japánban, egy versenyt kihagytam, mert nem akartam túlerőltetni magam, a futásomon dolgozni kellett, mert rengeteg kimaradt télen. Úgy érzem, hogy a következő hétvégi, hamburgi versenyre pozitívummal érkezem meg.”
Az újdonsült aquatlon-világbajnok Kropkó Márton sem adta könnyen magát: a 20 éves fiatal tehetség közvetlenül Dévay Márk mögött, a második helyen jött ki a vízből, majd a kerékpáron is rendkívül nagy tempót diktált, hogy az üldözőcsoporttal szemben előnnyel kezdhessék meg a futást, végül pedig érett versenyzéssel megőrizte a negyedik helyét. Az üldözőcsoportban hatalmasat küzdött az 5. helyért Bicsák Bence, aki a mezőny legjobb futóidejével, 14:41 perccel jött fel ebbe a pozícióba. Még az aranyérmes Lehmannál is gyorsabb volt két másodperccel! Szintén a legjobb tízben zárt a 10. helyen végző Kiss Gergely. A népes magyar kontingensből Dobi Gergő (15.), Kovács Gyula (19.) és Dévay Zsombor (25) is szépen helytállt.
A hölgyek versenyét a németek olimpiai bajnoka, Lisa Tertsch végig kézben tartotta, csak a kiemelkedően jól futó belga Jolien Vermeylen tudta vele felvenni a lépést, ő lett mögötte az ezüstérmes. A két brit, Tilly Anema és Sophie Alden az úszás után még jól állt, de végül a dobogóról is lecsúszott, amire okos versenyzéssel a svéd Tilda Mansson fért még fel.
Szombaton mindkét magyar lány sikerrel vette az elődöntőjét, a másnapi fináléban Peszleg Dominika a 19., Sarcia Borbála a 29. helyet kaparintotta meg.
Triatlon-világkupa, Tiszaújváros
Nők: 1. Lisa Tertsch (német) 57:26 perc, 2. Jolien Vermeylen (belga) 57:32, 3. Tilda Mansson (svéd) 57:42, …19. Peszleg Dominika 59:53, …29. Sarcia Borbála 1:01:23
Férfiak: 1. LEHMANN CSONGOR 51:50 perc, 2. Igor Dupuis (francia) 52:11, 3. DÉVAY MÁRK 52:22, 4. Kropkó Márton 52:28, 5. Bicsák Bence 52:44, …10. Kiss Gergely 52:54, …15. Dobi Gergő 53:17, …19. Kovács Gyula 53:25, …25. Dévay Zsombor 54:07