Hasznos visszajelzésekkel zárult a 2024-es Sport XXI. programsorozat

2024.12.3.App, Hír, Interjú


2024-ben is folytatódtak a Sport XXI. program keretein belül megrendezett felmérők és edzőtáborok. Ismét négy helyszínen, Baján, Gödöllőn, Tiszaújvárosban és Tatán kerültek megrendezésre a felmérésekkel összekötött regionális edzőtáborok és rövid összetartások. A rendezvénysorozat kapcsán Balog Ádámot, a Sport XXI. program vezetőjét kérdeztük.


A tavalyi évhez képest hogyan változott a program? 

Sport XXI. Program menetrendje 2024-ben is hasonlóan alakult, mint az előző években. Év elején Tatán került lebonyolításra az edzőképzés, majd májusban az online esemény. A tavaszi időszakban hat helyen rendeztek regionális aquatlont, majd májusban az Aquatlon Országos Döntő is lezajlott. A regionális eseményeken több, mint 700, az országos döntőn pedig közel 500 gyermek vett részt. A nyári ranglista versenyeken Aquakid futamokat is tartottunk, melyek szerencsére évről évre egyre népszerűbbek. Ősszel pedig négy táborral és felmérővel zártuk a Sport XXI. program idei eseményeit. A felmérőkön összesen 161 fő vett részt, ami az előző évhez képest előrelépést jelent. Idén a táborokba is magasabb létszámot küldhettek a résztvevő klubok. 


Hogyan kell elképzelni egy napot az edzőtáborban, illetve a felmérőn?

A táborok évente több, mint 100 gyermeknek nyújtanak lehetőséget, hogy egy rövid összetartáson kapjanak lendületet a téli időszakra, megtapasztalják az edzőtáborok hangulatát és élményeket gyűjtsenek. A program általában pénteken edzéssel, ismerkedéssel kezdődött, majd másnap délelőtt és délután a helyi edzők által vezényelt edzéseken vehettek részt a gyerekek. Természetesen mindenki teljes ellátásban részesült az edzőtáborok ideje alatt. Végül a harmadik napon a felmérővel zárultak a táborok, amely egy egész délelőttöt átölelő program volt. Az edzések közötti időszakokban a gyerekeknek lehetőségük nyílt megismerni egymást, új barátságokat kötni, amelyek hozzájárulnak a sportágban történő bentmaradásukhoz.


Milyen visszajelzéseket kaptatok a felmérők alapján?

A felmérőkön azt tapasztaltam, hogy a gyerekek kihívásnak tekintik azokat. Főleg igaz ez azokra, akik már többszöri alkalommal vettek részt rajta. Ők mindig igyekeznek megdönteni az előző évi eredményeiket, ez pedig inspirálja a kisebbeket is, ami mindenképpen pozitív. A felmérőkön kísérőként jelenlévő edzők pedig rengeteg segítséget nyújtottak a rendezőknek a sikeres lebonyolításhoz. A kondicionális képességek mérése mellett kerékpáros ügyességi pályát is teljesítenek a fiatalok, antropometriai adatokat gyűjtünk és gyógytornász is segíti a munkánkat, hogy minél szélesebb spektrumon ismerhessük meg az egyesületi keretek között sportoló utánpótlás állományt. A kapott eredményekről statisztikát készítünk, melyet kiküldtünk az érintetteknek, illetve a következő edzőképzésre terveim között szerepel egy beszámoló készítése is. 


Vannak tervek a program esetleges bővítésére?

A Sport XXI. program az elmúlt néhány évben folyamatos bővítésen, fejlődésen ment át és ezt a folyamatot igyekszünk továbbra is fenntartani. Idén már második alkalommal kerültek megrendezésre a Sport XXI. edzőtáborok, melyeket szeretnénk tovább bővíteni. Igaz ez az edzőképzésre is, melyen volt lehetőség személyes és online formában is részt venni, de szintén szeretnénk még ezt is tovább fejleszteni a következő évben. Nagyon szükséges volt már emelni az utánpótlás nevelő kluboknak járó műhelytámogatást. Ez idén 25 %-kal növekedett. Ezen kívül eszköztámogatást is nyújt a program, hogy tovább csökkentsük az utánpótlás nevelő klubok terheit, de gondolunk a Sport XXI. korosztályoknál fiatalabb versenyzőkre is, ezért külön díjazzuk azokat, akik szorgos és lelkes résztvevői az AQUAKID futamoknak. A programba való bekerülés alapvetően nem változott az elmúlt években, de a program nyitott arra, hogy olyan egyesületekből érkezők is részt vegyenek a Sport XXI. eseményeken, akik egyébként nem kerültek be az adott évben a program keretébe.

Fotók: Sáfrán Hunor 

A témakör egyéb hírei