Sikeresen zárultak az idei Sport XXI. táborok és felmérők

2023.11.7.Egyéb, Hír

Pár év szünet után, idén októberben ismét rövid összetartásokon vehettek részt a versenyzők a Sport XXI. program keretein belül. A hónap során összesen négy helyszínen, Baján, Tatán, Gödöllőn és Tiszaújvárosban kerültek megrendezésre a felmérésekkel összekötött regionális edzőtáborok. A rendezvénysorozat kapcsán Balog Ádámot, a Sport XXI. program vezetőjét kérdeztük.

Hogy jött az edzőtábor ötlete és nagyjából mennyi versenyző vett részt a felméréseken és a táborokban?

Eddigi munkánk során láttuk a Magyar Triatlon Szövetség szakmai munkatársaival, hogy a rövid edzőtáborok, összetartások milyen jól működnek a Héraklész programban. Így elhatároztuk, hogy bevezetjük a táborozás lehetőségét a Sport XXI. programban is. Idén négy helyszínen, három nap és két éjszaka időtartamban tudtuk ezt megtenni. A négy táborban összesen több, mint 100 gyermek vett részt. A szakmai hátteret helyi utánpótlás nevelő klubok adták. A helyszíneket próbáltuk országosan minél jobban elosztani a lehetőségek függvényében. Ennek az országos lefedettségnek köszönhetően a táborok keretében meg tudtuk rendezni a már tavaly is alkalmazott őszi felmérőket.

Mi alapján történt a kiválasztás az edzőtáborra?

A táborokba a régióban működő, a Sport XXI. programban szereplő klubok delegálhattak meghatározott számú és életkorú sportolókat. Külön kiválasztási rendszert szándékosan nem alkalmaztunk, bíztunk a klubokban dolgozó szakemberek megítélésében. Kérésünk csupán az volt feléjük, hogy lelkes és jó hozzáállású fiatalokat delegáljanak, lehetőleg olyanokat, akik még nem részesülnek a Héraklész program biztosította központi táborozásokban, de szorgalmuknak köszönhetően megérdemlik a lehetőséget. Reményeink szerint ez elősegíti a sportágban való megmaradásukat. Szerencsére a kollégák partnerek voltak, és ebben a szellemben kerültek kijelölésre a táborozó fiatalok.

Hogy épült fel a táborok programja?

Minden táborban lezajlott a már említett Sport XXI. felmérő, ahol a fiatalok számos olyan képességét vizsgáltuk, amelyek a hagyományos versenyeken nem feltétlenül, vagy csak közvetetten jelentkeznek. Ilyenek a kerékpáros ügyesség, az általános kondicionális képességek vagy az ízületi mozgékonyság. Ezen kívül igyekeztünk minél több edzést (úszás, futás, kerékpár) és közösségi programot becsempészni a rövid táborokba. A hosszú edzésnapokon kívül szerencsére minden szervező a közösségépítést is komolyan vette. Volt itt bowlingozás, motivációs előadás, foci, tehát számos olyan program, ahol jobban megismerhették egymást a gyerekek és összekovácsolódhattak. Ennek szintén hatalmas megtartó ereje van, ha olyan barátságok alakulnak ki, amelyek a sportághoz és a versenyekhez kötik a fiatalokat.

Mik a programmal kapcsolatos jövőbeni tervek?

Úgy gondolom, hogy mind a négy helyszín sikerrel zárult. Ezúton is még egyszer köszönöm a szervező, lebonyolító edző kollégák lelkiismeretes munkáját. Mind a négy helyszínen személyesen is jelen voltam, ezért első kézből győződhettem meg arról, hogy érdemes folytatni ezt a kezdeményezést. A jövő évi terveinkben az szerepel, hogy még több gyermek részesüljön az edzőtáborozás élményében. Szerintem az egyes helyszínek sokkal több gyereket nem bírnak el egyszerre ugyan ilyen színvonal mellett, ezért a helyszínek számának növelését tűztem ki elsődleges célként.

Fotó: Sáfrán Hunor

A témakör egyéb hírei

Mozgás-korlátlanul

Mozgás-korlátlanul

Egy sérült ember számára ugyanolyan nélkülözhetetlen a mozgás és az egészségesség, mint egy ép ember számára. A magyar triatlon sport most arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy tárt karokkal...

40. Fadd-Dombori Triatlon Fesztivál

40. Fadd-Dombori Triatlon Fesztivál

Idén is tele lesz élménnyel, újdonsággal, ötletes és szórakoztató elemekkel, ugyanúgy, ahogy ezt az elmúlt 39 alkalommal már megszokhattuk, így nem csoda, hogy óriási az érdeklődés, telt ház...