Kindl Gábor: Az elmúlt időszak magyar sikereinek szól a World Triathlon tatai elnökségi ülése

2025.07.10.App, Hír, Interjú

Jelentős sportdiplomáciai eseménynek ad otthont Magyarország: július 19-én, a tatai paratriatlon világkupa idején itt tartja kihelyezett ülését a Nemzetközi Triatlon Szövetség (World Triathlon) elnöksége. A rangos eseményről és a magyar triatlon jelenéről kérdeztük Kindl Gábort, a Magyar Triatlon Szövetség elnökét.

Mit jelent a magyar triatlonsport számára, hogy Magyarországon lesz a World Triathlon elnökségi ülése?

Rendkívül ritka, hogy a World Triathlon elnöksége kihelyezett ülést tart, ezért is megtisztelő, hogy Magyarország kapta ezt a lehetőséget. Az pedig különösen nagy öröm, hogy a látogatás a július 19-i, tatai paratriatlon világkupa idejére esik.

Ez a látogatás sportolóink kiváló eredményeinknek is szól és jól jelzi sportdiplomáciai erőnket is: 2024 kiemelkedő évünk volt, fel sem tudom sorolni elit és utánpótlás versenyzőink rengeteg remek eredményét, de kiemelném, hogy  Lehmann Csongor felnőtt Európa-bajnoki, míg Horváth Karolina U23-as világbajnoki címet nyert, a juniorok ismét Európa legjobbjai lettek, a World  Triathlon operációban pedig több magyar sportszakember is dolgozik, Márkus Gergő például már sok éve sportigazgatóként.

Hány napig tartózkodik itt az elnökség, és mit lehet tudni a programjukról?

Kétnapos rendezvényről van szó, a vendégek folyamatosan érkeznek már a jövő hét elejétől fogva. Várhatóan jelen lesznek a legfontosabb sportvezetőink és sportdiplomatáink is. Az eseményen a triatlonsport előtt álló kihívásokról, valamint a magyar és régiós triatlon jövőjéről is szó esik majd.

Az elnökségi ülés tagjai megtekintik a tatai paratriatlon világkupaverseny helyszínét is. Rendkívül hálásak vagyunk Tata városának, hogy már másodszor ad otthont ennek az eseménynek, és hosszú ideje rendezi meg az Old Lake Man triatlont, ami jó ideje már a rövidtávú ob is. Köszönet Róth Balázséknak, akik az 575 csapatával közösen szervezik meg az eseményt, valamint mindenkinek, aki részt vesz benne: a rendőrségnek, az önkénteseknek, a sportszakembereknek, akik biztosítják azokat a feltételeket, amiket a World Triathlon elvár.

Reméljük, hogy a paratriatlon világkupa után még jelentősebb nemzetközi eseményt is vendégül tudunk látni – akár Budapesten a világbajnoki sorozat egyik állomását is. Csodálatos fővárosunk tökéletes helyszín lenne a legmagasabb szintű széria egyik fordulójára. Ez hazai pályát jelentene a magyar versenyzőknek, országimázs szempontjából is óriási előny lenne és a turizmust is fellendítené a sok vendégéjszakával, ami egy ilyen eseménnyel jár.

Milyen a szövetség kapcsolata Antonio F. Arimany elnök úrral? Melyek a legfőbb erényei, amivel segíti a triatlonsport fejlődését?

Antonioval remek a kapcsolatunk, régóta tagja a triatlonos közösségnek, amatőr versenyzőként is aktív, ami előny, hiszen belülről látja a versenyeket, a versenyzőket. A személyével közelebb került a versenyzői emóció a sportvezetéshez. Remélem, hogy az isztambuli Eb-n összemérhetem vele a tudásomat. Ez egy kiemelkedő esemény lesz, többek közt a Mehmet pasa hídon zajló kerékpáros szakasszal, így két kontinenst is érintünk a kerékpározás során. Ez óriási motiváció számomra is, aki szintén aktív triatlonos vagyok.

Összességében eddig milyen éve van a magyar triatlonsportnak?

2025 nagyon jól indult. A Kropkó testvérek fantasztikusak voltak, Marci aranyérmes, Jázmin bronzérmes lett az aquatlon világbajnokságon, de Márti is rendkívüli eredményeket ért el. Az utánpótláskorú versenyzőink is kiemelkedően teljesítenek. A hamburgi mixváltó világbajnokságra erős csapattal készülünk. Szalai Fanni is komoly fejlődést mutatott a sérüléséből való visszatérése után, és az egész elit mezőny magas szintű felkészülésen van túl. A fejlődés töretlen, és biztosak vagyunk benne, hogy a következő hetekben-hónapokban jönnek a jobbnál jobb eredmények. A világbajnoki sorozat hamburgi állomása kiemelt jelentőségű lesz – főként a mixváltó szempontjából. Sokkal nagyobb figyelmet fogunk erre a versenyszámra fordítani, hogy ne fordulhasson elő még egyszer, hogy olimpiai részvétel nélkül maradunk. Nagy erősségünk ez a szám, de a legutóbbi kvalifikációs sorozat sajnos szerencsétlenül alakult.


Hogyan értékeli a tiszaújvárosi világkupa magyar eredményeit?

Pontosan erre számítottunk, nem is csalódtunk. A férfi mezőnyben Csongor ismét klasszisteljesítményt nyújtott és győzött. Öröm volt nézni, hogy az első számban milyen jól tartotta a mezőnyből kiemelkedő két úszó, Dévay Márk és Kropkó Marci tempóját. Ugyanez fordítva is igaz – le a kalappal Márk előtt, ahogyan a futásban tartotta magát és bejött bronzérmesként. Kropkó Marci is szenzációs volt a negyedik helyével. A legjobb tízben záró Kiss Gergőnek is gratulálni kell, ahogyan a második bolyt vitte kerékpáron. Bicsák Bence példaképhez méltón versenyzett, óriási hajrával az ötödik helyre jött be. Kovács Gyula, Dobi Gergő és Dévay Zsombor is a maximumot nyújtották. Zsombor óriási munkát végzett kerékpáron, neki köszönhető, hogy a harmadik boly össze tudott zárni a másodikkal. De ami a leginkább lelkesítő, az a juniorjaink teljesítménye, sokan ott voltak a döntőben is. Reméljük, nem lesz lemorzsolódás, és megmarad a lelkesedésük, motivációjuk. A szakmai tudás ott van mögöttük, az edzőink, sportvezetőink révén.

Egészen elképesztő azt látni, hogy milyen szintre fejlődött a tiszaújvárosi világkupa.

Hálásak vagyunk dr. Márkus Gábornak, aki immár tíz éve nincs köztünk, de ő volt az, aki egy óriási magyar zászlót tűzött fel a nemzetközi triatlon térképére Tiszaújvároshoz. Ezt az örökséget vitte tovább a jelenlegi szervezői csapat Lehmann Tibor, Márkus Gergő és Márkus Balázs vezetésével és Dr. Fülöp György polgármester úr lelkes támogatásával. Egy olyan bázis alakult ki itt – sportszakemberekből, lelkes segítőkből és városvezetésből –, ami garantálja, hogy ez a sportfőváros hosszú ideig része marad a triatlonsport nemzetközi vérkeringésének.


Mi a legjobb dolog a triatlonban?

Az, hogy bárki be tud kapcsolódni, kortól, nemtől, életkortól függetlenül. Ennek megfelelően mindenkit várunk, a „Próbáld ki a triatlont!” roadshow-val egy kis ízelítőt is adunk abból, hogy milyen a versenyek miliője. Célunk, hogy minél több szabadidő sportolót megszólítsunk. Próbálják ki a triatlont akár licenc és sportorvosi engedély nélkül is, különböző formákban. Például váltóban, vagy a cégek számára meghirdetett versenysorozatban is be lehet kapcsolódni. A célunk az, hogy ezekkel a kezdeményezésekkel mindenkinek megnyissuk a lehetőséget. A nemzetközi triatlonsport legszélesebb hátterét is az amatőr bázis jelenti. Egyik földrészről sem hiányzik, milliók űzik, rendkívül népszerű sportág.

Mi az a néhány legfontosabb dolog, amin most a leginkább dolgozik?

A triatlonsport töretlenül fejlődik Magyarországon, és mi, a szövetség, minden eszközzel támogatjuk ezt. Hosszú távú célunk, hogy tovább emeljük a magyar versenyek színvonalát. A Friendship Series is ezért fontos, hogy a környező országok élversenyzőit és amatőr atlétáit is vendégül látva magas színvonalú mezőnyben, megfelelő környezetben tudjanak a versenyzők a világeseményekre felkészülni. A Friendship Series kiemelt eseménye lesz az augusztus 9–10-i nagyatádi hosszútávú ExtremeMan is, ami ugyan nem magyar bajnokság, de a szerb, horvát és szlovén nemzeti bajnokságokat itt rendezik meg. Szeretnénk bevonzani a régió elitversenyzőit is, és biztosítani a feltételeket az utánpótlás és amatőr sportolóknak is. Emellett a sportszakemberek továbbképzése is kiemelten fontos, a sportágnak. Nincs olyan szereplője a Magyar Triatlonnak, akinek elengednénk a kezét.

A témakör egyéb hírei