„Sporteredményei, edzői munkája, a honvédelemi nevelés terén végzett szolgálata erőt adhat minden korosztály számára. Hitvallása: Tisztelet, alázat, a céljaidba és az önmagadba vetett végtelen hit irányítson mindig a sikerhez vezető úton” – ezekkel szavakkal méltatták Janota Zoltánt november végén Székesfehérváron, ahol a magyar sport kategóriában átvehette a Fejér vármegyei Príma díjat. Ismerősei szerint Janota Zoltán „szemtelenül kitartó”, de milyen is lehetne egy tizenkilencszeres Ironman, aki a triatlon mellett a Magyar Honvédséget is erősíti.
Janota Zoltán 12 évesen találkozott először a triatlonnal, amikor matematika tanára ajánlotta neki, hogy látogasson el egy edzésre. Bár nem ismerte behatóan a sportágat, hamar kiderült, hogy jó helyen jár. A triatlon rövid idő alatt az élete meghatározó részévé vált, és immár több mint 30 éve kíséri őt a hétköznapokban és a versenypályákon.
„Az első edzések után hamar rájöttem, hogy ez egy életre szóló szerelem lesz. Aki kipróbálta már, az tudja, hogy nem olyan nehéz megfertőződni a triatlon szeretetével. Ez a sport nemcsak a fizikai állóképességet, hanem a lelki és mentális erőt is próbára teszi, fejleszti. Az Ironman számomra nem csupán egy verseny, minden egyes teljesítés egyfajta újjászületés is” – mondta Janota Zoltán – ahogy sokan ismerik „Johnny” – a triatlon.hu-nak.
Nagyatádon született és nevelkedett – ez alapján még kevésbé meglepő, hogy képtelen „kigyógyulni” a triatlon fertőzésből – a katonai pályát pedig részben a II. világháborút megjárt nagyapjának tett ígéretének is köszönheti.
Jelenleg testnevelő tisztként szolgál a Magyar Honvédség Sipos Gyula 6. Területvédelmi Ezredénél, ahol feladatai nagyon szerteágazók, de kreatívan küzdi le az akadályokat. A versenysportból szerzett tapasztalatait egyedi módon felhasználva a honvédelmi nevelésben is egyre nagyobb sikereket ér el. Azt mondja, „a modern oktatási technikák és a gyakorlati tapasztalatok ötvözésével megpróbálja hatékonyabbá és élvezetesebbé tenni gyerekeknek a honvédelem ügyét. Csapatmunkára, felelősségvállalásra és kitartásra neveli a diákokat. Ez hiányzik legjobban a fiataloknál”.
Egyetemi diplomáját a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Karán szerezte, ahol testnevelő tanári és triatlon szakedzői képesítést is szerzett. Számos nemzetközi tanfolyamot is elvégzett, többek között az Ironman Coach Certification™ képzését, oktatóként dolgozott már Katarban és Svájcban is, de például ő volt az első magyar tartalékos különítmény felkészítője a németországi nemzetközi járőrversenyen is.
Szerepe nem csak a katonák felkészítésében, diákok helyes értékrendre nevelésében, de Székesfehérváron a Family Tree-TRIatlon SE edzőjeként az utánpótlásnevelésben is ismert. Ez a szabadidős egyesület attól különleges, hogy gyerekek és szüleik egy időben, egy helyen tudnak képzett szakemberek segítsége mellett sportolni.
Janota Zoltán tizenkilencszer teljesítette a klasszikus Ironman távot, ráadásul többször a legjobb 10 között ért célba, emellett számos rövidebb távú triatlon- és futóverseny győztese. Van tehát mit átadni a tanítványoknak.
„Ebben a felszínes, az újat és sikeréhséget reklámozó világban az egyik legfontosabb célom edzőként, hogy a megtanulják: nemcsak a győzelem számít, hanem az is, hogy hogyan dolgoznak meg a céljaikért. „Az ÚT maga a Cél!” Ezt a mondatot talán nem is kell magyaráznom… Nem tartom magamat tehetségesnek a szó hétköznapi értelmében, de a triatlon engem végtelen hitre, türelemre és többek közt olyan szemléletmódra tanított, hogy alázattal és higgadt tudatossággal mindenki képes lehet nagy eredményekre. Az a célom, de inkább úgy mondom, hogy a kötelességem, hogy jó példával járjak elöl, és nemcsak a sportban, hanem az élet más területein is! Nem egy túl hálás feladat ez idehaza, de a szemtelen kitartásomnak köszönhetően, mindig van bennem tartalék, hogy mozgásban tartson.”
Janota Zoltán úgy véli, a Fejér vármegyei Príma díj a sport és a honvédelmi nevelés iránti elkötelezettségének is a visszaigazolása.
„Ez a díj nemcsak rólam szól, pláne nem csak a sportsikerekről, hanem minden kollégámról, támogatómról, és azokról, akik hittek bennem. Hálás vagyok a közösségért, amelynek részese lehetek, és a lehetőségért, hogy alkothatok, néhány értékes gondolatot átadhatok. Megnyugtató érzés, hogy néha a gyerekek szemében a saját jövőmet látom. És nem utolsó sorban hálás vagyok a triatlonnak, hiszen ez a sportág faragott emberré” – zárta gondolatait.