Miért éppen a triatlon?
Egyre jobban növekszik azoknak az embereknek a száma, akik mozgásszegény, passzív életmódot folytatnak. A fizikai inaktivitásnak sok negatív következménye van egészségügyi szempontból. Rengetegen túlsúlyosak, elhízottak. Ezekben az esetekben nagyobb eséllyel alakulnak ki szív- és érrendszeri, anyagcserezavar, mozgásszervrendszeri, továbbá emésztőszervrendszeri betegségek.
Szív- és érrendszeri betegségek
Érelmeszesedés, magas vérnyomás, szív koszorúér betegség – szívinfarktus, agyi érbetegség – stroke
(Ami lehet elzáródásos és lehet vérzéses. Az elzáródásost érszűkület vagy trombus okozza, a vérzéses pedig a magas vérnyomás miatt következhet be.)
Anyagcserezavar betegségek
2-es típusú cukorbetegség, inzulinrezisztencia, zsíranyagcserezavar – magas vérzsír és koleszterinszint, elhízás
Mozgásszervrendszeri betegségek
Tartáshiba, izomsorvadás, csontritkulás, ízületi problémák
Emésztőszervrendszeri betegségek
Epekövesség, vastagbéldaganat
Ezeknek a betegségeknek a megelőzésében rendkívül nagy szerepe van az egészséges életmód kialakításának, ezen belül a heti 3-4 alkalommal 40 percen keresztül aerob módon végzett (oxigén jelenlétében), ciklikus, folyamatos mozgásnak és a heti kétszeri erősítő edzésnek, továbbá a megfelelő étkezésnek.
Ezek az alacsony pulzus számon végzett népszerű és szinte mindenki számára elérhető mozgások az úszás, kerékpározás és futás. Ebből kifolyólag a triatlon sportág a legalkalmasabb az alapállóképességi edzések végzésére. Továbbá a három sport kiválóan kiegészíti egymást az izmok, ízületek terhelésének a szempontjából.
Az alapállóképességnek megkülönböztetünk általános és speciális formáját. A speciális az adott sportágra jellemző, az általános pedig a mindennapi életben jelentkezik, hogy bírjuk a munkaterhelést, mennyire fáradunk el a napi munkavégzés során, hogyan regenerálódunk a másnapra. Ha valakinek jó a speciális alapállóképessége egy adott sportra jellemzően, nyilvánvaló, hogy a mindennapi tevékenységet, a pszichés terhelést is jobban bírja. Nem véletlen, hogy egyre több cégnél az állásinterjúknál hatalmas előnnyel jár, ha valaki rendszeresen sportol. A rendszeresen végzett alapállóképességet fejlesztő edzések hatására nő a harántcsíkolt izomzatban a mitokondriumok (energiatermelésben vesz részt) száma, az anyagcserében részt vevő enzimek aktivitása, hatékonysága, a glikogén (cukor) raktár. A szív hatékonyabban fog működni, a nyugalmi pulzusszám csökkenni fog, ami azt jelenti, hogy több ideje marad a szívkamrának, hogy megtelődjön vérrel, ami azért fontos, mert csak ebben az időszakban jut a szívet ellátó koszorúér oxigénben gazdag vérhez, ami a szívizomzatot táplálja.
A nyugalmi verőtérfogat növekedni, a vérnyomás pedig csökkenni fog. A zsíranyagcsere és cukoranyagcsere is javulni fog, a sejtek inzulinérzékenysége növekedni fog, a koleszterin, vérzsírszint pedig csökkeni. A megnövekedett anyagcsere hatására az emésztés is felgyorsul, gyorsabban távoznak a salakanyagok. A testsúly csökkenése is hozzájárul a vérnyomás csökkenéséhez. Nagyon sokszor előfordul, hogy az életmódváltás, mozgás hatására olyan mértékben csökken a vérnyomás, hogy az előzőleg szedett vérnyomáscsökkentő gyógyszer szedését teljes mértékben el lehet hagyni.
Az edzések megkezdése előtt nagyon ajánlott egy kardiológiai kivizsgálás, majd egy ezt követő teljesítménydiagnosztikai vizsgálat, ugyanis az alapállóképesség fejlesztés a pulzus zónák és az ehhez tartozó tejsav meghatározásán múlik. A felkészülést mindenképp triatlon szakedző jelenlétével érdemes végezni, ugyanis, ha rossz zónában végezzük a mozgást káros következményei lehetnek. Az alapok megteremtését követően szintén a szakedző tudja meghatározni a további lépéseket a fejlődés érdekében.